Späť na všetky články
26. mája 2023

Pivá z hurbanovského pivovaru získali na degustačnej súťaži Slovenská pivná korunka tri ocenenia

Tradičná degustačná súťaž Slovenská pivná korunka 2023 spoznala svojich víťazov. Zo 16. ročníka podujatia si odniesli ocenenia aj značky Corgoň 10%, Zlatý Bažant 12% a Zlatý Bažant Tmavé, ktoré získali spolu tri pivné korunky. V kategórii Osobnosť slovenského pivovarníctva a sladovníctva bola za významný prínos v odvetví ocenená Andrea Cseriová, manažérka výroby a kvality piva.

Odborná porota Slovenskej pivnej korunky hodnotila takmer 170 súťažiacich pív v dvanástich kategóriách. V 16. ročníku súperilo o ocenenia až 36 pivovarov, čo je historicky najvyšší počet zapojených pivovarov od vzniku súťaže v roku 2006. Ocenené boli aj pivá z hurbanovského pivovaru.

Zabodovať sa podarilo pivu Zlatý Bažant Tmavé v kategórii Tmavé a polotmavé filtrované pivá so ziskom striebornej pivnej korunky. V kategórii na Slovensku obľúbených svetlých ležiakov – Svetlé pivá filtrované (extrakt v pôvodnej mladine do 10 %) získal bronzovú pivnú korunkou Corgoň 10% . Rovnako na bronzovej priečke sa umiestnil aj Zlatý Bažant 12%  v kategórii Svetlé pivá filtrované (extrakt v pôvodnej mladine do 12 %).

Záver slávnostného večera 16. ročníka Slovenskej pivnej korunky už tradične patril oceneniu za dlhoročný profesionálny prínos pivovarníctvu a sladovníctvu na Slovensku. Ocenenie Osobnosť v oblasti pivovarníctva získala Andrea Cseriová, manažérka výroby a kvality piva v spoločnosti Heineken Slovensko.

„Andrea Cseriová sa v hurbanovskom pivovare podieľa priamo na procesoch súvisiacich s varením piva, a tým pádom aj na inováciách, ktoré každoročne pivovar prináša. Jej práca má preto aj priamy dosah na formovanie slovenského pivného trhu. Pozícia Andrei Cseriovej búra predsudky, že práca s pivom je iba  „mužská“ záležitosť a zároveň je dôkazom toho,  že ako žena pivu rozumie a môže zastrešovať výrobu najhodnotnejšej pivnej značky,“ uviedla Helena Windisch, manažérka korporátnych vzťahov spoločnosti Heineken Slovensko.

Podujatie pokračovalo festivalom Slovenskej pivnej korunky 2023 na bratislavskej Kuchajde.

O súťaži

Súťaž Slovenská pivná korunka organizuje Slovenské združenie výrobcov piva a sladu od roku 2006, pričom od roku 2010 sa do súťaže zapájajú aj remeselné pivovary. Súťaž prebieha formou anonymnej degustácie, vďaka čomu je zachovaná objektivita a nezávislosť. Slovenská pivná korunka sa každoročne organizuje pod záštitou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.