Späť na všetky články
26. januára 2023

Ako na správny novoročný detox: Suchý január

Bratislava 26. januára – Motiváciu plniť novoročné predsavzatia väčšina z nás stratí už po prvých januárových týždňoch. Na to, aby ste v živote dosiahli pozitívnu zmenu, však nemusíte plánovať ďaleko do budúcnosti a stačí sa sústrediť na prvých tridsaťjeden dní. „Dry January“, teda suchý január, je výzva, počas ktorej sa ľudia vzdávajú alkoholických nápojov, napríklad svojho obľúbeného piva, a vymenia ho za nealkoholický variant. Podľa štúdie mesiac bez alkoholu dokáže človeka nastaviť na úspech aj po zvyšok roka.

Prvý oficiálny suchý január začal kampaňou organizácie Alcohol Concern v Británii. Tá mala za úlohu pomôcť ľuďom prehodnotiť ich konzumáciu alkoholových nápojov. Iniciatíva beží každoročne už dekádu a za ten čas sa rozšírila aj do ostatných krajín sveta.

Mnohí ľudia považujú mesiac bez alkoholu primárne za test vôle, ktorý trvá presne tridsaťjeden dní. Nie všetci sa však prvého februára vracajú späť k zaužívaným zvykom. Podľa výskumov dokáže mať suchý január dlhodobý pozitívny efekt pre fyzické a psychické zdravie.

Chcete sa zúčastniť suchého januára, ale neviete, čo by ste si objednali namiesto svojho bežného pitia? Ak sa nechcete vzdať osviežujúcej chuti tradičného piva, vyskúšajte Heineken 0,0 %. Čaká vás dokonale vyvážená receptúra s osviežujúcimi ovocnými tónmi a jemným sladovým telom aj bez jedinej kvapky alkoholu.

Hoci suchý január trvá iba štyri týždne, ide o čas, ktorý bežne ľuďom stačí na vybudovanie nového zvyku. Môžete si teda počas tohto obdobia navyknúť na to, že ste v spoločnosti triezvy. To vám v budúcnosti môže uľahčiť odolávať tlaku okolia a odmietnuť ďalší pohár, keď viete, že už ste dosiahli svoj limit.

Podľa štúdie účastníci suchého januára pili ešte aj o pol roka neskôr podstatne menej alkoholických nápojov. Okrem novonadobudnutých zvykov ich k tomu zrejme motivovali aj zdravotné benefity. S abstinenciou prichádzajú viditeľné výhody, akými sú napríklad strata hmotnosti či kvalitnejší spánok. U ľudí, ktorí sa zúčastnili výzvy však vedci spozorovali aj dramatické zníženie predispozícií cukrovky a rakoviny. Ak je teda jedným z vašich novoročných predsavzatí zlepšenie telesnej kondície, oplatí sa pozrieť bližšie aj na váš príjem alkoholu.

Tipy ako úspešne zvládnuť suchý január:

  1. Nájdite si obľúbené nealko. Môže ísť o džús či minerálku, ale aj o komplikovanejšie nealkoholické kokteily. Mnohé chutia veľmi podobne ako originály, len bez bolesti hlavy na druhý deň. Skvelou alternatívou sú aj radlery či nealko pivá, po ktorých môže bezpečne siahnuť každý človek starší ako 18 rokov.
  2. Nájdite si spôsob, ako sa odreagovať. Pre mnohých ľudí je jedno pivo po práci spôsobom ako vypustiť paru po stresujúcom dni. To sa však dá napríklad aj chodením do fitness centra či prechádzkou v parku.
  3. Vyskúšajte iné typy aktivít. Ak je vašim primárnym zdrojom socializácie posedenie v bare, dodržať váš záväzok bude náročné. Skúste preto navrhnúť iný typ aktivity, ktorej stredobodom nie sú alkoholické nápoje. Pozrite si najnovší film v kine, zájdite do lokálnej kaviarne, alebo si pomerajte sily na lezeckej stene.

Skúšali ste suchý január a nevyšiel vám?

Podľa odborníkov túto výzvu úspešne zvládne asi 70 % ľudí.  Ak ste si dali drink hneď prvý večer, ktorý ste strávili vonku s priateľmi, nie ste sami. Nemusíte sa kvôli tomu ubíjať. Cieľom výzvy totiž nie je  celkovo vyradiť alkohol z vášho života, ale piť s rozumom a byť si vedomý svojich zvykov a limitov. A ak ste náhodou nestihli suchý január, mnohí preferujú suchý február – ten má výhodu v tom, že je najkratším mesiacom v roku.